O autorze

Palestyna24

Administrator serwisu i współredaktor

Powiązane artykuły

12 Comments

 1. 1

  Anna

  Pokój jest ważny zarówno dla palestyńskich cywilów jak i dla Izraela. Ale przed rozpoczęciem nawiązywania partnerstwa z islamistami polecam spojrzeć na obecną sytuację w Iraku i Syrii. W rejonie Izraela sytuacja byłaby dokładnie taka sama gdyby nie działalność Izraela.
  Nie podoba mi się pomysł nawiązywania partnerstwa z Gazą. Apel o pokój – tak. Okazywanie poparcia dla islamistów – nic dobrego z tego nie wyniknie.

  Reply
 2. 2

  Danny

  ISIL (ISIS) nie ma nic wspólnego z Muzułmanami z Palestyny. Dla Palestyńczyków to niebezpieczna sekta.

  Poza tym w nasz apel jest całkowicie areligijny.

  Reply
 3. 3

  Magdy

  W stu procentach zgadzam się z Twoją opinią Danny . ISIS jest dziwnym tworem obcym tamtejszej cywilizacji podobnym do Alkaidy / ten sam twórca/ . Oni działają na szkodę prawdziwym muzułmanom.

  Reply
 4. 4

  Piotr

  Źródłem największego zagrożenia dla przetrwania ludzi jest sposób, w jaki postrzegana jest różnorodność. Większość dzisiejszych konfliktów opiera się na różnicach między ludźmi, takich jak rasa, religia i przekonania. Izrael został utworzony sztucznie i prawdę powiedziawszy nie powinno mieć to w ogóle miejsca. Stało się to powodem konfliktu, który trwa już wiele lat. Wątpię, by te podziały kiedykolwiek przestały istnieć. Bo trudno jest uwierzyć w nagłe oświecenie i zrozumienie po obu stronach, gdy istnieją tak głębokie podziały. W XXI wieku uznanie jednej zasady pozwalającej przekroczyć te różnice i zjednoczyć ludzi o wszelkich przekonaniach i wywodzących się z wszelkich środowisk staje się strategicznym atutem, wraz ze świadomością duchową (nie mylić z religijną). Pytanie tylko czy zrozumienie, że Bóg jest jeden i wszyscy jesteśmy tacy sami, a różnią nas jedynie poglądy, może być podstawą do pokojowego rozwiązywania konfliktów? Czy może być to właśnie argument przemawiający za tym, by znieść wszelkie podziały i starać się siebie szanować nawzajem? Nie wiem. Patrząc na historię, zawsze znajdą się ludzie ograniczeni, chcący jednostronnie czegoś egoistycznie dla korzyści własnej. Nie patrzą oni poprzez szerokie spektrum na działania własne i swoich bliźnich, ani na konsekwencje tych działań. Dopóki ludzie będą ograniczeni w swoich poglądach, dopóki będą patrzeć jednostronnie, tak, długo jak nie będą chcieli stanąć ponad własnymi przekonaniami, tak długo będzie między ludźmi walka. Ale niewielu jest było, jest i będzie liderów, którzy to rozumieją i potrafią przekonać innych do tej idei, którzy potrafią poprowadzić ludzi drogą do oświecenia, prawdy, zjednoczenia, pokoju i wolności. Może kiedyś komuś się to uda na drodze pokoju, nie zaś pod przymusem oddawania pokłonów, czy na drodze terroru w imię wyższego dobra. To źle pojęta droga. Przemoc rodzi przemoc. Mam nadzieję, że kiedyś po obu stronach będą przywódcy, którzy będą chcieć tego samego – mądrego dążenia do pokoju między narodami, ponad podziałami.

  Reply
  1. 4.1

   Anna

   Piotrze, zgadzam się najzupełniej. Niestety jeśli kiedykolwiek uda się pokonać wszystkie różnice to jest do tego przed całym światem jeszcze ogromnie długa droga.

   Reply
 5. 5

  Anna

  Młodzi Palestyńczycy żyją w przyjaźni z Izraelczykami, żadna strona nie chce tej wojny jednak nie mają na to wpływu. Niestety jak dla mnie ciężko teraz rozgraniczyć kogo się wspiera w Palestynie. Terroryści zasłaniają się cywilami.
  Jednak jeśli którąkolwiek stronę miałabym wesprzeć, nawiązać partnerstwo byłby to raczej Tel Aviv. To Palestyna kilkukrotnie zrywała zawieszenie broni. Gdyby nie IDF, który to wszystko jakoś utrzymuje w ryzach mielibyśmy dużo większy problem na dużo większą skalę.

  Reply
  1. 5.1

   Wiktor

   Terroryści zasłaniający się Cywilami to własnie izraleska armia okupacyjna przewrotnie nazwana obronną…IDF. To zostało ukazane choćby tutaj https://www.youtube.com/watch?v=Xu63L7rYrg0 i tutaj https://www.youtube.com/watch?v=16TW0ereUUI i tutaj https://www.youtube.com/watch?v=52G1mqi3jNQ . Trudno z takimi faktami walczyć… byłoby ich wiecej gdyby IDF nie strzelało i zabijało dziennikarzy…

   W Strefie Gazy czy na Zachodnim Brzegu ani razu nie udowodniono ani nie pokazano, tzw. ludzkich tarcz jakich rzekomo używa Hamas. Izrael bombarduje szkoły gdzie śpią dzieci, a potem twierdzi, ze tam były odpalane rakiety. Palestyńczycy nie zrywali ani razu zawieszenia broni. Pamiętać należy podstawową zasadę/prawdę. Żaden Polak nie powinien mieć problemu z jej zrozumieniem. Jest Okupant i jest Okupowany… Palestyńczycy są pod okupacją i mają się prawo bronić przed okupantem, który systematycznie od dziesiątek lat próbuje wymazać naród Palestyński z mapy świata i skolonizować całą Palestynę. Fakty i prawo międzynarodowe są przeciwko rasistowskiej i kolonialnej polityce Izraela. Czekamy tylko aż rządy światowe ulegną prawu, które same ustanowiły i przestaną wspierać ten okrutny wojskowy reżim. Izrael nie jest tez demokracją jak twierdzisz, bzdury o równouprawnieniu arabów wszelkich wyznań w Izraelu można skwitować jednym…. „Izrael ma być państwem żydowskim”…to z zasady skreśla równouprawnienie i nakłada rasistowski stempel na wszystko co robią władze Izraela. Apartheid w Izraelu jest faktem. Fakty są takie, że trudno z nimi dyskutować.

   Reply
   1. 5.1.1

    Anna

    Na youtubie można znaleźć wszystko, w odnośniku z podanych linków nie wysilajac się znalazłam dokładnie coś odwrotnego https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=7NPHB8SSqL4
    Na ile można wierzyć mediom i oceniać sytuację bazując na wiadomościach z internetu i telewizji? Chyba ciężko ocenić – wyciągamy z nich zupełnie inne wnioski jak widać.
    Więcej może powiedzieć Katarzyna, która właśnie mieszka w strefie konfliktu i na przekór temu co piszesz wie, że po raz kolejny Palestyna dziś zerwała zawieszenie broni.
    Co do okupacji i jej zrozumienia – ciężko się odwoływać do informacji z czasów szkolnych lub też od starszej części społeczeństwa. Nie zrozumie tego nikt, kto nie doświadczył na własnej skórze.
    Uważam jednak, że gdyby pozwolić Hamasowi robić co chce w Izraelu byłaby druga Syria i Irak. We w miarę możliwości stabilnym kraju rozpętałoby się piekło. Czasem po prostu trzeba wybrać mniejsze zło i uważam, że właśnie to, co robi IDF to właśnie ono.

    Wracając do sedna. Podpisując partnerstwo z Gazą godziny się na partnerstwo z Hamasem, który oficjalnie jest uznany za organizację terrorystyczną jakkolwiek by go nie bronić. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

    Reply
 6. 6

  Katarzyna

  Przypominam,że w Strefie Gazy rządy sprawuje Hamas-organizacja terrorystyczna;wcale nie lepsza od ISIS i wszystkich innych tworów dookoła. Partnerstwo Wrocław-Gaza w obecnej sytuacji wydaje mi się totalną abstrakcją. Mamy nawiązywać partnerstwo z jihadystami??
  Mieszkam obecnie w Tel-Avivie.To miasto nagminnie jest celem ataków rakietowych-i tylko chwała Iron Dome i kiepskim zdolnościom konstruktorskim Hamasowców,że możemy tu wszyscy spać bezpiecznie. Jedna rakieta która uderzy w wieżowiec-wystarczy,by liczba ofiar po stronie izraelskiej zrównała się z tą po stronie palestyńskiej. A oni w szczytowej fazie konfliktu wystrzeliwali ich SETKI dziennie!
  Zgodzę się,że takie organizacje działają tylko na szkodę społeczności arabskiej. Na terenie Izraela zarówno chrześcijańscy,jak i muzułmańscy arabowie żyją z żydami w zgodzie i przyjaźni. Pięknym przykładem jest miasto Abu-Gosh. Być może kiedyś sytuacja w Strefie Gazy się odmieni,ale na ten moment-partnerstwo z Gazą oznacza partnerstwo z Hamasem,a na to się nie godzę. Nawiążmy stosunki z Tel Avivem,to miasto bardzo mentalnie przypomina Wrocław!

  Reply
  1. 6.1

   Wiktor

   Przypominam, że w Strefie Gazy rządy sprawuje od końca czerwca rząd jedności narodowej OWP i ugrupowań politycznych z Gazy, w tym przede wszystkim Hamas. Ten rząd został dobrze odebrany i uznany przez społeczność międzynarodową w tym USA i UE, tylko Izrael go nie uznał i od razu sprowokował wojnę. Do porwania 3 nastolatków nie przyznał się Hamas, nie miał w tym porwaniu żadnego interesu. Hamas nie ma na celu zabijania, tylko wyzwolenie Palestyńczyków i odzyskanie swoich ziem. Wielokrotnie podkreślał też, że jest w stanie zaakceptować Palestynę w granicach z 1967 roku, gdy palestyńskie społeczeństwo to zaakceptuje. Tym samym unieważnia swój zapis z karty Hamasu, która została stworzona w latach 80 przez kilka nieobecnych już osób i jest już tylko świstkiem papieru, który służy jedynie Izraelowi do Propagandy. Ten zapis zostałby wymazany w ciągu jednego dnia, gdyby Izrael oddał Palestyńczykom, to co im się należy, czyli wolność i ich ziemię.

   Hamas nie jest organizacją jihadystyczną i nie jest nawet porównywalan z ISIS- gdzie walcża rózne narodowości w celach pieniędzy, władzy i kto wie czego jeszcze. Hamas nie ma żadnych związków z grupami takimi jak ISIS czy Al-Kaida. Hamas został też uznany za terrorystyczną organizację w wyniku działań takich jak zamachy na cywili, ale ostatni zamach na Cywili miał miejsce w 2004 roku. Od tamej pory ataki były tylko na żołnierzy. Ostrzał rakietowy z Gazy na Izrael jest odpowiedzią na brutalną okupację i codzienne zabijanie przez Izrael Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu. Należy tez pamiętać, że te zamachy na Cywili nie były nigdy wymierzone w nikogo innego jak Izraelczyków i Izrael, społeczeństwo, które okupuje Palestynę i powoli zmierza do skolonizowania całej ziemi palestyńskiej. Z drugiej Strony IDF (okupacyjna armia Izraela, przewrotnie w celach propagandowych nazwana obronną) Codziennie zabija, aresztuje, upadla Cywili w celach jawnie politycznych, takich jak kolonizacja terrytorium i to wypełnia definicję Terroryzmu, z tym ,że jest to Terroryzm państwowy.

   Wrocław to piękne miasto i wspaniali ludzie. Tel Aviv jest miastem, gdzie ponad 80% ludzi popiera zabijanie cywili w Palestynie. Nie ma co porównywać tych miast a już na pewno nie ich mentalności. Izrael nie jest tez demokracją jak twierdzisz, bzdury o równouprawnieniu arabów wszelkich wyznań w Izraelu można skwitować jednym…. „Izrael ma być państwem żydowskim”…to z zasady skreśla równouprawnienie i nakłada rasistowski stempel na wszystko co robią władze Izraela. Apartheid w Izraelu jest faktem. Fakty są takie, że trudno z nimi dyskutować. A jedno miast tak jak jaskółka wiosny nie czyni. W Izraelu są też porządni ludzie, którzy na prawdę a nie tylko w deklaracjach chcą pokoju, ale jest ich niestety bardzo mało.

   Reply
   1. 6.1.1

    Katarzyna

    Proszę mi nie wmawiać,że Hamas to spokojny i ugodowy rząd…Nie zgadzam się z wieloma decyzjami izraelskich władz;niemniej nie widzę szans na pokój między tymi dwiema nacjami, dopóki rządy w Gazie sprawuje grupa terrorystow.
    Hamas do perfekcji opanował manipulacje opinią publiczna-faktycznie zdjęcia z Gazy są przerażające. Giną cywile,giną dzieci. Ilość ofiar po stronie palestyńskiej rzeczywiście jest ogromna-nietrudno zgadnąć więc,po czyjej stronie stanęły media i zachodnie społeczeństwo. Z tym,że niewielu wspomina już o tym,że w czasie nalotow izraelskich obywatele gazy mają nakaz pozostawania w domach-najlepiej na dachu. Nikt nie wspomina o tym,że te rakiety w Izrael wystrzeliwane są z budynków cywilnych. Mówi się o tym,że Izrael zbombardowal szpital URNWA-ale nikt nie dodaje,że znaleziono tam składowisko broni i rakiet. Miliardy euro przeznaczone na pomoc humanitarną dla Gazy poszły na prywatne konta przywódców tej organizacji w katarskim banku plus na budowę tuneli terroru…itd. Proszę mnie nie zrozumieć-wspołczuję tym ludziom i jestem przeciwna tej wojnie;jak każdy wrażliwy na ludzką krzywdę człowiek. Ale żyję po drugiej stronie tego konfliktu i choć sytuacja jest tutaj nieporownywalnie lepsza jeśli chodzi o liczbę ofiar-Hamas nie przestaje nas zastraszać. Ciągle alamy,ucieczki do schronu;pogróżki…Mówi pan,że ostatni zamach był 10 lat temu? Że przestali atakować ludność cywilną? A jak nazwać porwania izraelskich dzieci? Ciskanie w autobusy koktajlami mołotowa? Zbiorowe wezwanie do zamachów na „syjonistów”??? Ataki rakietowe? Wyobraża sobie Pan,ilu ludzi by zginęło,gdyby choć jedna rakieta uderzyła np w Azrieli Towers w Tel Avivie? Nie oszukujmy się,ilość zamachow zmalała jedynie dzięki drastycznym środkom kontroli na Izraelskich checkpointach i przed wejścem do instytucji publicznych.
    Hamas nie kryje,że ich celem jest zniszczenie Izraela i nie spoczną ;póki nie zabiją ostatniego żyda. Dlaczego takie coś nie dzieje się w West Banku? Abbas i Fatah uznali Izrael i wybrali względnie pokojową drogę koegzystencji. Zamieszki zdarzają się tam obecnie sporadycznie.
    Jestem jak najbardziej za tym,żeby palestyńczycy dostali swoje ziemie. Ale bez wzajemnego zaufania,zmiany nastawienia i chęci nie widzę szans na pokój. A na zaufanie za wcześnie dla obu stron.
    Na jakiej podstawie sądzi Pan że panuje w Izraelu taki wielki Apartheid i 80% mieszkańców TLV popiera zabijanie cywili? Gdzieś to oszacowano? Mieszkam tu i codziennie widzę lewicowe demonstracje przeciwne operacji Protective Edge i decyzjom rządu Netanjahu. Widzę arabów z Yafo przyjaźniących się z żydowskimi sąsiadami. Widzę arabskich chłopaków służących w IDF. Wspomiany przez pana rasizm w stosunku do arabów i chęc wykopania ich z Izraela-dotyczą mniejszości spoleceństwa.
    Podsumowując-współpraca Wrocławia z Gazą nie jest dobrym pomysłem;nie wspierajmy terroru!

    Reply
  2. 6.2

   Miki

   Izraelczycy nie żyją w przyjaźni z Arabami, a Abu-Gosh jako przykład koegzystencji można między bajki włożyć. Nastroje wobec Arabów są obecnie bardzo wrogie. Arabowie są codziennie atakowani przez prawicowe ekstremistyczne bojówki izraelskie, wojsko, osadników jak i zwykłych ludzi. Obiektem ataku padają również kobiety i dzieci. Jeśli chodzi o Abu-Gosh to akurat znam to z autopsji, ponieważ moi bliscy znajomi pochodzą z Emaus, to taka mała wioska pod Abu-Gosh, już nie istnieje, została zrównana z ziemią, a jej mieszkańcy przepędzeni. W tej chwili na jej terenie znajduje się tzw. Canada Park. Na terenie tym można jeszcze znaleźć fundamenty tradycyjnych kamiennych arabskich domów. Część mieszkańców Abu-Gosh również została przepędzona. W chwili obecnej członków tej b. licznej rodziny można spotkać na całym świecie.
   Pomysł partnerstwa bardzo mi się podoba i uważam go za bardzo cenny z uwagi na zwykłą ludzką solidarność, jako wyraz poparcia dla ludzi którzy stracili wszystko. I tak należy to partnerstwo odbierać. To nie jest manifest polityczny wspierający Hamas, ale manifest ludzkiej solidarności przeciwko apartheidowi, prześladowaniu i dyskryminacji. Nie może być tak, że kilka setek dzieci ginie niepotrzebną śmiercią, a tysiące umrą niedługo z powodu odniesionych ran.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2014 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team